wtorek, 11 grudnia 2018

Szybki prezent pod choinkę

Witajcie tuż przed Świętami :-)

Duużo uszyłam prezentów w tym roku, ale - jak się pewnie domyślacie  - jeszcze ich pokazać nie mogę.

Jednak pewien prezent jest przeznaczony dla kogoś, kto raczej nie korzysta z internetu, więc zaryzykuję...

Tadam! Oto pomysł na szybki prezent pod choinkę!

 • Weź dowolny bloczek, który leży gdzieś samotnie. Moje bloczki zostały niewykorzystane po szyciu dużego niebieskiego cudaka, który czeka w kolejce na pikowanie (po świętach). Rozmiar bloczka  6,5 cala przed wszyciem
 • Obszyj ten bloczek dookoła dość szeroką plisą.  Moje obszyłam plisą o szerokości 5 cali.
 

 • Zrób małą kanapeczkę.  Na tym zdjęciu widzicie kanapkę przepikowaną po szwach konstrukcyjnych. Zawsze przeszywam też kanapkę przy zewnętrznym brzegu.
 • Dodatkowo przeszyj ( stopką z górnym transportem) dookoła bloczka ramkę na szerokość stopki.  Oto wykonałaś pierwszą sztuczkę kompozycyjną przy pikowaniu - taka ramka bardzo dobrze wygląda i daje wrażenie porządku.

 • Używając  kwadratowej linijki   zaznacz na kanapce  dodatkowy kwadrat. Przeszyj  stopką z górnym transportem po zaznaczonych liniach. Oczywiście możesz użyć zwykłej linijki 😃 I nie martw się - dobrze widzisz. Bloczek centralny na zdjęciu powyżej   jest inny, bo takich serwetek szyłam kilka jednocześnie.
 

 •  Teraz jeszcze raz dookoła większego kwadratu stopką z górnym transportem przeszyj na szerokość stopki. Otrzymasz coś takiego, jak na powyższym zdjęciu. Właśnie wykonałaś drugą sztuczkę kompozycyjną - wyznaczyłaś obszary do pikowania i oddzieliłaś je od siebie ramkami. Zajmie  to mniej więcej 10 minut. I jak na razie wszystko stopką z transportem.
 • Dopiero teraz zmień stopkę na tę do pikowania z wolnej ręki i opuść ząbki transportu. Wszystkie trójkąty na brzegach wypikuj ulubionym "wypełniaczem".   Sztuczka kompozycyjna trzecia: "wypełniacz" może być dowolny. Dobrze, jeśli będzie dość wyrazisty - spiralki, kwiatki albo mój ulubiony McTavishing , jak  na zdjęciu poniżej, sprawdzą się znakomicie. Jeśli chcesz możesz umieścić tu jakieś motywy, na przykład pióra.


 • Kwadrat mniejszy wokół bloczka wypikuj innym wzorem.  Sztuczka numer cztery: wybierz dowolny wypełniacz, niech on jednak będzie subtelny i zdecydowanie nie rzucający się w oczy. Nie powinien przyciągać wzroku. To by były "dwa grzyby w barszcz". Ja wybrałam drobniutkie najprostsze pętelki . Mini lot trzmiela też będzie  dobry.
 
 Jeszcze jedna sztuczka, którą chętnie stosuję: do pikowania tła - a w tym przypadku do subtelnego wypełniacza wokół bloczka - używam cieńszych nici. Moje ulubione to Coats Epic o grubości 180.  Można je znaleźć w internecie (spytaj wujka googla)

Bloczek w centrum  można zostawić taki, jaki jest, albo poskakać trochę hop - hop

Jeszcze tylko lamówki i gotowe! Albo na poduszkę się nada.

Zdążycie przed Świętami?


7 komentarzy:

 1. Oj nie wiem, czy zdaze przed swietami, bo mi pikowanie z wolnej reki cosik nie idzie :( wiec albo nie ztrobie, albo bedzie bez pikowania, i tez dobrze :)))
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, bez pikowania też będzie dobrze! Wesołych Świąt :-)

   Usuń
 2. Fantastyczny pomysł, a przede wszystkim fantastycznie objaśnione ! Wiesiu - Ty masz wspaniały talent przekazywania wiedzy!! Uwielbiam TWoje uczenie ! Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 3. pięknie opowiedziana bajka.jak z niczego powstaje COŚ 😁 skorzystam ale już nie teraż. Świątecznie ściskam

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś wykorzystam,a teraz wesołych świąt Wiesiu,pozdrawiam Halina

  OdpowiedzUsuń
 5. Pozwoliłam sobie na napisanie o pani w moim Kufrze, z wielka przyjemnością: http://www.kufer.co.uk/2020/05/quilt-i-patchwork.html

  OdpowiedzUsuń