piątek, 5 sierpnia 2016

Francja - elegancja... Wypełnienie bawełniane.

Chłodno, ciemno i leje. Proszę, powiedzcie, że lato jeszcze wróci...

Tymczasem wypikowałam poduszkę w prawdziwie prowansalskim,  wiejskim stylu. Dawno temu kupiłam taką poduszkę w butiku wnętrzarskim, bardzo lubię ten styl. Lekko "wyświechtane", sprane płótno, koniecznie w różyczki. Brzeg w "herbatniczki".  I pikowanie. Pamiętam, że była kosztowna ...

A teraz potrafię sobie taką uszyć! Super!


Pikowanie jest proste, po liniach prostych, łukach i tylko na brzegu kwiatki z wolnej ręki.

Żeby uzyskać efekt, który dla mnie jest kwintesencją stylu prowansalskich wiejskich pikowanek - lekkie marszczenie się, dobrze widoczne na kolejnym zdjęciu - użyłam wypełnienia bawełnianego o gramaturze 150g/m2. 

Oczywiście ze sklepu Kiltowo.pl.

To wypełnienie jest idealne do uzyskania takiego oto efektu:
 Ponadto moim zdaniem będzie bardzo dobre do prac dużych,  bo jest lekkie i miękkie. Łatwo zwinąć pracę (na przykład sporą narzutę)  w rulon możliwy do przepchnięcia pod ramieniem maszyny. Jak mi przyjdzie do głowy uszyć do kompletu prowansalską narzutę, na pewno użyję tego wypełnienia.


Gdy jednak będzie mi zależało na wyrazistości i wypukłości pikowanych wzorów, użyję grubszego poliestru. Porównajcie poduszki, widzicie różnice?  Różową poduszkę można dokładniej pooglądać tu. Różowa jest sztywniejsza, ale frymuśne pióra i wzory są dobrze widoczne.

Minusem wypełnienia bawełnianego jest tendencja do tworzenia się farfocli. Niestety, po pikowaniu z tym wypełnieniem trzeba wyczyścić maszynę - włókienka bawełny będą wszędzie.

Wspominałam już, że nie ma ideału? Pozdrawiam ;-)

4 komentarze:

 1. To jest to o czym myślę w takim razie. Użyję bawełnianego wypełnienia, cienkiego! Dzięki Wisiu za poradę, w samą porę :) Poduszka baaardzo mi się podoba, chociaż ten styl, to... nooo nie moja bajka :) Ale już wiem, że bajki opowiada się innym! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niby też nie mój styl, a jednak tak sugestywnie zaprasza do wypoczynku i relaksu, że zaczełam marzyć o takiej narzucie i poduszce...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo piękna poduszka ! Taki styl lubię! Niby podobnego wypełnienia używałam nieraz, ale znowu sobie mogłam pewne wiadomości usystematyzować , czytając Ciebie- uściski :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Such a lovely "finish" and the 2 pillows are totally elegant together. Beautiful artistry.

  OdpowiedzUsuń