piątek, 5 czerwca 2015

Pikowanie od podstaw - jeszcze o panowaniu nad maszyną

Taką oto próbkę wypikowałam z myślą o lekcjach pikowania od podstaw.A co ważniejsze (dla mnie) pierwszy raz sfilmowałam siebie podczas pikowania...
I podczas przygotowywania filmiku tak sobie myślałam:
 • szybciej nauczysz się pikować, gdy najpierw opanujesz umiejętność podstawową - koordynację prędkości przesuwania kanapki z prędkością pracy maszyny. Dopiero w drugiej kolejności ucz się pozostałych rzeczy - takich jak kręcenie kółeczek, spiralek, czy zapełnianie wzorem większych obszarów
 •  koordynacja powyższa polega na tym, że na przykład sygnał stop oznacza jednoczesne zatrzymanie kanapki (czyli jest to sygnał dla Twoich rąk) i maszyny ( czyli sygnał dla nogi)
 • pierwsza lekcja na filmie poświęcona jest wyłącznie ćwiczeniu koordynacji
 • druga lekcja pokazuje, że znany i lubiany wzór "kora drzewa" to wzór dla początkujących. Powstaje właśnie z falistych linii. Pokazywałam na rysunku ten wzór TU
 • trzecia lekcja (wzór pęczków) to świetne ćwiczenie "stop - start" . Pamiętaj, że zawsze po zatrzymaniu maszyny (i kanapki) igła ma być wbita w tkaninę. Moja maszyna ma odpowiednią funkcję i sama o tym pamięta.
 • nawet te najprostsze wzory dają fajne efekty.

Zamieszczam więc pierwszy filmik nieco pokazowy.
Już wiem, co poprawić w następnych filmikach. Kolejne będą lepsze!

Pozdrawiam i biegnę pakować się - dziś wyjazd do Szkoły Patchworku, przed nami kolejne warsztaty z pikowania.

Koniecznie dajcie znać, jak Wam  idzie pikowanie! Albo napiszcie o tym na swoim blogu - tak, jak
Małgosia .

Gratuluję, Małgosiu!

11 komentarzy:

 1. Wiesiu - świetny filmik :). Znowu czegoś "oczywistego" się dowiedziałam. Dzięki <3. Mam nadzieję, że będzie jeszcze duuuużo Twoich filmików.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiesiu - obejrzałam film z wielką przyjemnością, nie wiem co chcesz poprawić, ale dobrze, dla mnie jest genialnie. Oglądałam na you tube filmy o pikowaniu, ake żaden mnie tak nie zachęcił do pikowania jak twój, nie wiem może dlatego, że cię znam ale na pewno też dlatego, że pokazuje proste pikowania takie dla początkujących. Z przyejmnością będę dalej oglądała twoje filmy, bo będą następna?, ale też podejmę wyzwanie i będę pikowała z tobą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie totalnie zaraziłaś pikowaniem, a filmik naprawdę mi pomógł parę rzeczy zrozumieć. Zastanawiam się, dlaczego nie zaglądasz pod spód kanapki, bo ja ciągle to robię w obawie przed zmarszczką. W dodatku. jeśli nawet szwem objadę kawałek do wypikowania, to i tak pozostaje mi jakby za dużo materiału na końcu. Ale ćwiczę i zaglądam do Ciebie.
  Mam nadzieję, ze książka będzie.
  Bardzo serdecznie Cię pozdrawiam i dziękuję.:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cel, nie zaglądam pod spód, bo wiem, że zmarszczki się nie pojawią. Napiszę o tym więcej za kila dni...

   Usuń
 4. Filmik cudowny. Mam taką samą maszynę ale przy turbo szybkim pikowaniu zerwała by mi nić górną. Mam nadzieję że to wina nici bo nie uśmiecha mi się wysyłać maszyny do serwisu w Poznaniu. Spróbuję z Arufil ale te nici są bardzo drogie. Masz może jakieś rady co do tego zrywanie nici?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, myślę, że to wina prędkości.... Maszyny nie są złośliwe i na ogół zrywanie nici to nie ich wina ;-)

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny filmik,mam starego łucznika i myślałam że pikowanie nie dla mnie,ale po twoich pikowanych piątkach robię postępy,dziękuję.
  Emilia

  OdpowiedzUsuń
 7. jesteś dla mnie naszym polskim guru :) pikowania dziękuję za wszystkie lekcje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiesiu! gratulacje z okazji wygranej i podziękowania za wrażenia estetyczne,bo piękne te Twoje "pikowanki".Idzie zima,a Twoje nauki bardzo mi się przydadzą.Pozdrawiam Halina

  OdpowiedzUsuń