niedziela, 30 listopada 2014

Magiczna ćwiartka cala

Przyznam się Wam, że jakoś dziwnie się czuję bez piątkowego posta. Jednak jeżeli szyję coś, co jeszcze nie wymaga pikowania, przygotowanie zdjęć do bloga  wymaga uszycia specjalnych próbek - na co przed świętami zwyczajnie brakuje czasu...

Bo dużo się szyje - kilka zdjęć poniżej.Produkcja masowa czterołatek na ramkę do quilta świątecznego - może zdążę...


 Komplet świątecznych poduszek skończony. Pokazuję malusi fragment, bo chcę, żeby nowa właścicielka pierwsza oglądała całość.

Jest jednak coś, co może się Wam kiedyś przydać, a ja nie  potrzebowałam ekstra czasu, wystarczyło zrobić zdjęcia. Musiałam  zrobić test ćwiartki cala.
Wszystko przez to, że  przymierzam się do uszycia quilta Farmer's Wife, o którym więcej napiszę trochę później. A ponieważ przy tym projekcie niezwykle ważna jest precyzja szycia, przedstawiam Wam test ćwiartki cala.

1. Wytnij paseczek o szerokości 2,5 cala (możesz użyć paska z jelly roll, ale tnąc tkaninę samodzielnie, sprawdzasz też precyzję samodzielnego krojenia). Podziel ten paseczek na 3 części  po 1,5 cala każda.
2. Dwa prostokąciki zszyj wzdłuż dłuższego boku, używając stopki  krawędziowej - jeżeli ją masz - lub innego sposobu, zapewniającego szycie w odległości 1/4 cala od brzegu. Szew zaprasuj na jedną stronę, jak to się zwykle robi w patchworku.
3. Trzeci prostokącik przyszyj poprzecznie u góry - jak na zdjęciu poniżej. Lewa krawędź tej figury na zdjęciu jest idealnie równa - bo tak przykładałam pasek. Natomiast przy prawej krawędzi  widać, że górny pasek jest minimalnie za długi -   a powinno też  być idealnie równo...Taka sytuacja, jak na zdjęciu oznacza, że szew łączący dwa pierwsze paski jest odrobinkę za głęboki. W mojej maszynie będę musiała przesunąć igłę odrobinę w prawo. Nie będzie to skomplikowane. W maszynie starszego typu (bez elektronicznego wskaźnika położenia igły) musiałabym uważać, by szyć odrobinę bliżej brzegu. Być może trzeba przykleić na blacie taśmę malarską, żeby widzieć, jak prowadzić tkaninę.

Jeżeli górny pasek okazałby się za krótki - igłą trzeba przesunąć w lewo (lub szyć nieco głębiej, dalej od brzegu).

Dlaczego ten test jest ważny? Gdy szyłam bloki z kwadratów lub półkwadratów, wszystko wyglądało bardzo dobrze - właściwie nic nie trzeba docinać.

Gdy natomiast szyłam bloki z pasków, podobne do tych z testu, okazało się, ze każdy musiałabym dociąć, żeby było równo. A po przycięciu otrzymuję kwadrat  o boku 5,5 cala, zamiast potrzebnych 6 calowych. Niefajnie, bo brakuje na zapas szwu...

 Przy projekcie tak skomplikowanym, jak Farmer's Wife liczy się każdy milimetr!

Ale uszyję to, choćbym miała pęknąć!

Kto szyje ze mną ????

19 komentarzy:

 1. Wiesia, ja chcę FW ale z Tobą to się boje że mnie zostawisz juz w progu. Test zrobię koniecznie. Ostatnio przy szyciu kwadratów 2" odkryłam że mam zbyt głębokie szwy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bój nic, Aniu! Razem damy radę - na razie większość bloczków nie wychodzi :-(

   Usuń
  2. Jak to nie wychodzi? Wiesia, nawet mnie nie stresuj. Że za małe? Że krzywe? Ja książkę dostanę pod choinkę więc nie mam do niej dostępu to i nie mam jak testować. Może coś z netu skombinuję.

   Usuń
 2. Książkę FW dostanę pod choinkę:) Jo Ho też zapina bloki startowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wstępna umowa na grupowe szycie już jest :-)

   Usuń
  2. Yes Sir! Tylko tempo szycia trzeba będzie ustalić, ale to już na FB może.

   Usuń
 3. Czytam z zainteresowaniem, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolcia, będzie więcej sztuczek, Amerykanki tyle ich mają, że szkoda zmarnować...

   Usuń
 4. Miałabym straszną ochotę, ale jak to wygląda w czasie?? 13-go wyjeżdżam i do 30 stycznia będę bez dostępu do maszyny....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mania - FW to robota na miesiące. Od 50 do ponad 100 bloków potrzeba.Jak w styczniu uszyjemy kilka, to będzie wyczyn. Zdążysz wrócić i szyć z nami.

   Usuń
  2. Super! W takim razie się piszę ! :)

   Usuń
 5. Farmer's Wife? Nieźle zobaczyłam sobie, co to zacz. Czekam z niecierpliwością.

  OdpowiedzUsuń
 6. Farmer's Wife - to Cię pracy czeka ;) Trzymam kciuki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygooglowałam sobie Farmer's Wife i teraz siedzę i podziwiam Wasz zapał :) Trzymam kciuki i czekam na pierwsze efekty! Ten FW to coś w stylu Dear Jane - projekt długodystansowy.
  Pozdrawiam
  Kamila

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajny test pokazałaś Wiesiu :), trzymam za Was kciuki :) powiedz jak duże bloki będą w tym projekcie ?

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo pomocny post, już wiem jak uniknąć błędów. Dzięki i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń