piątek, 12 września 2014

Pikowany piątek 2 - stopki do maszyny

Ciąg dalszy powieści w odcinkach o pikowaniu. Dziś  nadal o sprzęcie.

 Do pikowania z wolnej ręki trzeba mieć odpowiednią stopkę. Korzystając z okazji napiszę jednak  o wszystkich stopkach, które sprawdziłam, również tych do zszywania.

Stopki do maszyn tradycyjnych do zszywania i pikowania po prostej.


 


  1.   Stopka z górnym transportem do pikowania po prostej. W tym białym ustrojstwie z tyłu jest schowany mechanizm, który delikatnie przesuwa górną warstwę kanapki tak, jak ząbki przy płytce ściegowej  przesuwają jej spodnią  warstwę. Bez takiej stopki  górna warstwa kanapki marszczy się i pikowanie jest brzydkie :-(
  2. Urządzonko do montowania stopek "na klik". Dzięki niemu można stopki 3 i 4 (i inne różniste) montować nawet do starego Łucznika. Po dokupieniu różnych stopek Łucznik stał się niemal nowoczesną maszyną - potrafi na przykład wszywać gumkę, marszczyć, przyszywać lamówkę. Serio!  Cały zestaw kupiłam  TU.  Do szycia patchworków wystarczą te ze zdjęcia.  Do Elny urządzonko nie było potrzebne, ona już ma system mocowania stopek "na klik". Urządzonko nie jest też potrzebne  do stopki z górnym transportem (tę  stopkę mocuje się bezpośrednio do bolca, instrukcja mocowania jest dołączona )
  3. Stopka z centralnym prowadnikiem. Ta czarna blaszka w środku ma jechać dokładnie po szwie, wtedy igła też trafi dokładnie w szew.  Używałam jej do pikowania po szwie, ale ponieważ nie ma górnego transportu - patrz punkt 1. Przydaje się jednak do wszywania lamówki (maszynowo), o ile można igłę przesunąć lekko w prawo. W Łuczniku taka możliwość była.
  4. Stopka krawędziowa 1/4 cala. Bardzo ułatwia zszywanie łatek, zapas na szew jest zawsze równy, bo czarna blaszka z prawej strony stopki  pozwala na  dokładne prowadzenie materiału. Czy przy każdej maszynie zapas  rzeczywiście wyniesie 1/4 cala - to już zupełnie inna sprawa. Warto sprawdzić.
Stopki do maszyn tradycyjnych do FMQ

  1. Stopka "skacząca". Widoczna na zdjęciu blaszka opiera się na śrubce mocującej igłę i stopka podskakuje razem z igłą. Mnie takie podskakiwanie bardzo przeszkadzało, właściwie tej stopki nie używałam.
  2. Stopka ze sprężynką, otwarta. Otwarta, to znaczy kółeczko (przezroczyste), przez które przechodzi igła, nie jest pełne, ma szczelinkę. Dzięki temu linia szycia jest lepiej widoczna. Na zdjęciu tej stopki widzicie też czerwoną gumkę- recepturkę. Zastosowałam patent Leah Day (KLIK). Dzięki niemu stopka przesuwa się gładko po tkaninie i nie skacze (jakbyście miały pytania w sprawie patentu - pytajcie). Polecam!
Obie wymienione stopki można kupić bez kłopotów, na przykład  TU.  Przypuszczam, że pasują do większości maszyn tradycyjnych. O ile wiem, może być problem z Singerami z lat sześćdziesiątych  - one mają zupełnie inny system mocowania stopek. Nie daję też głowy, czy pasują do Berniny. Jakby co - w Eti powinni wiedzieć.

Teraz o stopkach do Janome 8900 QCP. Ma ich całą masę w standardowym wyposażeniu, ale można też różne dokupić ( co uczyniłam ).

 Tutaj uwaga! Janome 8900 to maszyna z szerokością ściegu do 9 mm. Takie maszyny mają inne stopki, niż inne maszyny, w tym Janome z mniejszą szerokością ściegu ( np. Janome 6600, która ma ścieg szerokości do 7mm)

Stopki do Janome 8900 do zszywania i pikowania po prostej


  1. Stopka z górnym transportem.  Moja  Janome ma wbudowany górny transport, a to znaczy, że stopka ma mały "tył" (w stopce do starych maszyn "tył", który zapewnia transport górnej warstwy, jest wielki). Tę konkretną stopkę ze zdjęcia  dokupiłam - stopka z wyposażenia jest bowiem bardzo szeroka. Ta jest wąska, jak normalna. 
  2. Stopka krawędziowa 1/4 cala. Maszyna ma specjalny ścieg 1/4 cala (igła się sama przesuwa trochę w prawo). Gdy dodatkowo użyję tej stopki, żeby równo prowadzić materiał, zapas 1/4 cala mam jak w banku. Sprawdziłam!


  Kolejna stopka (na zdjęciu powyżej) służy do pikowania w szwie. Do stopki z górnym transportem (z wyposażenia; widzicie, jaka szeroka?) dokupiłam płozę z centralnym prowadnikiem. Teraz jest idealnie - ścieg w szwie (pikowanie w szwie) jest zupełnie niewidoczny.

Stopka do Janome 8900 do FMQ


Trzy w jednym! 
  1. Stopka zasadnicza. Nie skacze, kółeczkiem wskazanym strzałką można regulować docisk stopki w zależności od grubości kanapki. 
  2.  3 i 4 - wymienne końcówki, do wyboru, do koloru! Trzeba tylko wypróbować, która najlepiej pasuje do konkretnych zastosowań (echo, duży format, pikowanie od szablonu itd.)
Tyle o stopkach.

 Dla porządku dodam - nie  mam nic z tego, że zachwalam Janome i  Eti (dystrybutora tej marki).  Maszyna na razie w mojej opinii nie ma wad (poza ceną), a kto korzystał z internetowego sklepu Eti, wie, że są bardzo solidni. Na ich stronie znajdziecie też filmiki, jak używać różnych stopek. Zasługują na dobre słowo!

 Długie było. Kto wytrzymał, ten zuch! Rozpisałam się, bo pamiętam jak sama szukałam, szperałam i w rezultacie kupowałam stopki, których prawie wcale nie używałam.

Uff, następnym razem będzie krótsze.

Pozdrawiam!

13 komentarzy:

  1. Wiesiu, znów świetny wpis :) Gratuluję! Intryguje mnie ta gumka receptura, bo ja też używam tej stopki i nie zwróciłam nigdy uwagi, by coś skakało:) Chyba muszę założyć gumkę, by zobaczyć o co chodzi :) Miłego wypoczynku :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja żyję ostatnio w ciągłym biegu i nie mam kiedy usiąść do pikowania. Mam parę stopek, z których nie wszystkie jeszcze wypróbowałam. Jeżeli idzie o górny transport, to najciekawsze rozwiązanie oferuje PFAFF, gdzie w wielu maszynach jest on wbudowany i można go włączyć i wyłączyć stosując jednocześnie wiele rozmaitych stopek. Przy wielowarstwowych przeszyciach sprawdza się on znakomicie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam pytanie. Czy stopka z górnym transportem (z normalną szerokością :)) ), którą dokupiłaś do swojego Horizona pasuje bez problemu?? Bo ja mam Horizona, wprawdzie MC7700QCP i niestety tam te stopki do wbudowanego górnego transportu są niemiłosiernie szerokie!! Dokupiłam sobie stopkę do wbudowanego górnego transportu z centralnym prowadnikiem i drugą 1/4 cala, ale to nie do końca załatwia moje potrzeby :) Jednym słowem czy do Horizona, który ma wbudowany górny transport można bez problemu zapiąć stopkę z górnym transportem?? Mieści się? Bo kiedyś pytałam w Eti i chyba odpowiedzieli mi, że nie będzie pasowała :((((
    Będę wdzięczna za odpowiedź! Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bee, nie wiem, czy Janome 7700 ma szerokość ściegu 9 mm, czy mniej. Ta stopka, którą dokupiłam jest dedykowana do 8200 i 8900 (9 mm ścieg).
      Wiem też, że stopki, które pasują do 6600 (ścieg 7 mm, wbudowany górny transport, ale zupełnie inaczej niż w mojej) do mojej nie pasują - i odwrotnie.

      Natomiast 7700 na żywo nigdy nie oglądałam - i po prostu nie wiem

      Usuń
    2. Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Szerokości ściegu nie brałam w ogóle pod uwagę. Mój Horizon 7700 ma max szerokość ściegu 7 mm, więc pewnie ten wbudowany górny transport też trochę inaczej wygląda - tak jak mówisz. Wtedy by się zgadzało, że ktoś w eti uprzejmie mi odpowiedział, że niestety do mojego kombajnu taka stopka z górnym transportem nie zagra :((( Eh. No nic. Jestem mądrzejsza :) Dziękuję.
      Kasia

      Usuń
  4. Dziękuję za artykuły dotyczące pikowania! Mam maszynę Janome 8900 i apetyt na rozwijanie kolejnych technik patchworku i pikowania.
    Pozdrawiam
    Basia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Basiu, rozgość się :-)
      Mam taką samą maszynę i ją uwielbiam!
      Pozdrawiam!

      Usuń
  5. Wiesiu kochana! Kolejny raz czytam o tych stopkach i mam taki mętlik co zamawiać,że muszę Cie jednak prosić o pomoc.Kupiłam do starego łucznika 466 uchwyt wysoki na stopki matic.Jestem przed zakupem kolejnych,bo mam do spikowania bardzo duży patchwork 248x220 cm.Jak wieszjaki to jest dyskomfort szycia dużej powierzchni na starej maszynie.Proszę napisz jeżeli już wypraktykowałaś, która stopka z górnym transportem,a także od razu do pikowania i szycia patchworka.Ja do tej pory zszywałam zwykłą stopką,korzystając z jej szerokości jednej części,ale teraz hurtem bym kupiła potrzebne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja używałam do Łucznika
      stopki do pikowania (w sklepie nazywają ją do haftowania) http://www.galerialucznik.pl/pl/p/Stopka-do-haftowania-otwarta-/1171
      stopki z górnym transportem http://www.galerialucznik.pl/pl/p/Stopka-z-gornym-transportem/363
      Kupiłabym też mini zestaw do patchworku http://www.galerialucznik.pl/mini_zestaw_stopek_patchwork. - uchwyt na klik będzie Ci potrzebny tylko do tych stopek z zestawu

      W Galerii Łucznik ceny są najniższe.

      Jakbyś miała kłopot - pisz przez formularz kontaktowy :-)

      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  6. Wiesiu, zaintrygowałaś mnie stopką z górnym transportem, do której dokupiłaś płozę... Jak??? Gdzie??? ;) Przejrzałam właśnie stopki w Eti i nie znalazłam takiej płozy... Możesz mi zdradzić jak tę płozę zamocowałaś? Czy to już na stałe, czy można ją zdejmować, kiedy nie jest potrzebna? Jestem szczęśliwą posiadaczką takiej maszyny jak Twoja, ale nie wykorzystuję nawet ułamka jej możliwości... to akurat refleksja, jaka mnie naszła po przeczytaniu Twojego dzisiejszego posta :)) Dziękuję za to, że mogę podpatrywać i się uczyć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Iwona, aktualnie płoza jest dostępna w Eti http://eti.com.pl/Katalog/Stopki-do-maszyn-do-szycia/Stopki-do-maszyn-z-9-mm-szerokoscia-sciegu/Ploza-stopki-z-centralnym-prowadnikiem-do-gornego-transportu-do-maszyny-do-szyci.html

      Można ją zdejmować jak nie jest potrzebna.

      Pozdrawiam:-)

      Usuń
  7. Przeczytałam sobie jeszcze raz. Niby wszystko to już wiem, ale tak usystematyzowane Świetnie się utrwala . No i te linki .. Dzięki Wiesiu ! :)

    OdpowiedzUsuń